Oszczędzać w Polsce, czy w bankach zagranicznych?

Stopy procentowe w Polsce są wyższe niż w innych krajach europejskich. Może wydawać się to dziwne, ale między innymi dzięki zachowaniu ich poziomu, polska gospodarka tak dobrze wypada na tle innych krajów w czasie kryzysu. Ten fakt, dla przeciętnego Polaka oznacza, że zarówno obligacje skarbowe jak i lokaty bankowe, nadal gwarantują zysk oraz ochronę złożonego do oszczędności kapitału, podczas gdy w innych krajach europejskich, ciężko zarobić na oszczędzaniu.

W najlepszym przypadku można po prostu nic nie stracić, ale niestety bardzo widoczna jest tendencja, do upłynniania się naszych oszczędności. Dlatego właśnie, w chwili obecnej, o dziwo, najlepiej oszczędza się właśnie w Polsce. Łatwo to zobrazować na podstawie wysokości realnej stopy procentowej, która w Polsce wynosi 1 %, podczas Gd, na przykład w Czechach, koszty pieniądza zostały obcięte do zera w momencie, gdy inflacja jest na takim samym poziomie, jak w naszym kraju. Nie od dziś wiadomo, że realne stopy procentowe mają ogromny wpływ na stan oszczędności gospodarstw domowych danego kraju. Póki, co nasze rodzime gospodarstwa domowe, maja się najlepiej w Europie.

Okazuje się nawet, że w czasach kryzysu, wielu zagranicznych inwestorów lokuje swoje oszczędności właśnie w Polsce, nie tylko ze względu na nasz obecny stan gospodarki, lecz także ze względu na realne prognozy jej wzrostu oraz rozwoju. Jako jedyni opieramy się kryzysowi, przez co również oszczędzanie w naszych bankach pozostaje nadal opłacalne. Fakt- nie osiągniemy zysków takich jak za czasów prosperity, ale ważne, że w ogóle jakieś osiągniemy, gdyż jak widać, gdzie indziej nie jest to takie oczywiste. Póki, co najlepiej oszczędzać na własnym rynku finansowym, nie tak jak kiedyś, w Szwajcarii.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:

Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz