Mieszkanie w kamienicy – czy warto kupić?

Kupno mieszkania poprzedzone jest dość długimi przygotowaniami – poszukiwanie konkretnej nieruchomości zajmuje najwięcej czasu. Zwracamy uwagę na układ mieszkania, lokalizację, otoczenie i cenę. Niezależnie od przeznaczenia lokalu – do zamieszkania czy na wynajem, każda decyzja może okazać się strzałem w dziesiątkę albo totalną porażką. Nie ma znaczenia czy mieszkanie znajduje się w nowoczesnym apartamentowcu, budynkach z wielkiej płyty lub starej kamienicy – niektóre sytuacje są trudne do przewidzenia.

Coraz częściej powodzeniem wśród kupujących cieszą się mieszkania w starych kamienicach – mają styl, wysokie pomieszczenia, odrobinę tajemniczości. Niemniej to w takich lokalach czyha najwięcej niespodzianek. Jeśli cena jest atrakcyjna, a lokalizacja idealna warto takim ofertom przyjrzeć się dokładniej.

Zalety mieszkań w kamienicy

Największą jest rzecz jasna przestrzeń. Wprowadzając elementy wystroju w stylu loft można osiągnąć spektakularny efekt, można pomyśleć nawet o antresoli. Przestrzeń to nie tylko wysokość, sięgająca nawet do 3 metrów, ale i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń i mnóstwo światła. W kamienicy znajdziemy również wiele schowków i spiżarek, których w nowoczesnych apartamentowcach nie ma. Na uwagę w takich mieszkaniach zasługują też grube mury kamienic, zwłaszcza przedwojennych – izolują wnętrze. Niestety niezbyt dobrze nagrzewają się latem, co akurat jest zaletą, ale zimą wymagają intensywniejszego dogrzewania.

Wady mieszkań w kamienicy

Jako pierwsze uwagę przykuwają kwestie estetyczne – stare kamienice zwykle są zaniedbane nie tylko na zewnątrz, ale i dotyczy to klatek schodowych czy piwnic. Renowacja wymaga zwykle poniesienia części kosztów przez mieszkańców, a często sąsiedzi nie zarabiają na tyle dużo, by dokładać do inwestycji. Same mieszkania również pozostawiają wiele do życzenia. Jeśli jednak naszym zamiarem był gruntowny remont, stan mieszkania nie powinien stanowić problemu. Trzeba tylko pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i zacząć od wymiany wszelkich instalacji, odgrzybiania, a dopiero późniejszym etapie o tworzeniu stylowej przestrzeni i aranżacji wnętrz. Jeśli budynek uznany jest za zabytkowy problemem może być renowacja czy wymiana niektórych elementów, choćby okien. Rzecz jasna nie wszystkie stare kamienice są zaniedbane. Wiele odrestaurowanych znajdziemy w każdym większym mieście. Niestety ceny mieszkań w takich budynkach często przekraczają te z nowoczesnych apartamentowców, bo i lokalizacja bywa atrakcyjniejsza. Dlatego w celach zarobkowych taki zakup jest nieopłacalny.

Decydując się na mieszkanie w kamienicy należy rozważyć opcję parkowania samochodu – lokalizacja blisko centrum, brak garaży czy miejsc parkingowych to główne bolączki mieszkańców kamienic (znajdź mieszkanie na sprzedaż w kamienicy w centrum Częstochowy). Wadą, zwłaszcza dla starszych osób czy rodzin z dziećmi może być brak windy i terenów zielonych, brak ochrony takiego osiedla, co w nowoczesnych osiedlach jest normą. Zatem przed spełnianiem marzeń i zamieszkaniem w takim miejscu warto rozważyć wszelkie wady, zalety i ostatecznie podpytać o możliwości, w tym koszty remontów. Samo centrum miasta nie gwarantuje również odpoczynku i ciszy, nawet za grubymi murami kamienicy. Każdy ma inne potrzeby i oczekiwania, samodzielnie więc należy podjąć decyzję czy to będzie miejsce idealne do zamieszkania na dłużej.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:
Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz