O czym należy pomyśleć przed złożeniem wniosku o kredyt?

Wzięcie kredytu to z pewnością poważna decyzja, która wpłynie na nasze życie. Jednak przed jej podjęciem i wzięciem kredytu warto jednak pamiętać o wykonaniu kilku czynności. Pomogą one w ogóle podjąć decyzję i wybrać najlepszy kredyt oraz najlepsze rozwiązania, jakie są dostępne na rynku. Wiele osób niestety korzysta z kredytów i pożyczek bez większego zastanowienia się, co może prowadzić do wielu groźnych sytuacji. W tym tekście odpowiadamy zatem na pytanie, o czym warto pomyśleć przed wzięciem nowego zobowiązania.

Przemyśl czy kredyt jest Ci w ogóle potrzebny

Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić gdy w naszej głowie pojawił się pomysł wzięcia kredytu lub pożyczki jest przemyślenie czy jest ona nam w ogóle potrzebna. Zobowiązanie się z bankiem umową kredytową sprawia, że na kilka lat obniżamy naszą zdolność kredytową, a także zobowiązujemy się do płacenia często niemałych rat. Jest to zatem dość poważne zobowiązanie, które należy dobrze przemyśleć. Przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czy potrzebujemy danej rzeczy i kredytu i jest on nam niezbędny. Często w chwili optymizmu chcemy kupić wiele nowych rzeczy, które do końca nie muszą być nam potrzebne. Musimy zatem przemyśleć czy rzeczywiście rzeczy te będą dla nas korzystne i będziemy z nich często korzystali — czy będą jedynie zbędnym wydatkiem, który będzie cieszył jedynie na początku. Kredyt warto brać jedynie na rzeczy niezbędne, które musimy pozyskać, a których nie możemy sfinansować samodzielnie z racji ich wysokiej ceny. Wszystkie inne rzeczy, które nie są pilne lub niezwykle pożądane, powinniśmy finansować inny sposób. Podczas wstępnej analizy musimy również odpowiedzieć sobie na pytanie czy w najbliższym czasie nie będziemy potrzebowali kredytu na inną bardzo ważną rzecz, a także czy nasza sytuacja finansowa nie zmieni się na gorszą.

Alternatywne źródła finansowania

Jeśli planujemy wziąć kredyt i już doszliśmy do wniosku, że dana rzecz jestem potrzebna, powinniśmy również zastanowić się, czy nie możemy pozyskać jej w inny sposób. Ogólnie istnieje wiele alternatywnych źródeł finansowania dla kredytów i pożyczek, dzięki którym możemy zrealizować dany projekt czy cel. Przede wszystkim jest to pożyczenie pieniędzy od rodziny lub znajomych, gdzie pożyczka nie będzie w ogóle oprocentowana, a my będziemy mogli spłacać ją nieco bardziej elastycznie niż współpracując z bankiem. Kolejnymi możliwościami finansowania jest uszczuplenie naszych prywatnych oszczędności lub rezygnacja z innych wydatków. Jeśli jest to możliwe, warto wybierać właśnie takie warianty, aby nie musieć płacić dodatkowych odsetek przy kredycie bankowym oraz obniżać swojej zdolności kredytowej. Ciekawym sposobem jest również sprzedaż części naszego majątku, aby zrealizować kolejne nasze cele. Rozwiązanie to jest szczególnie korzystne jeśli posiadamy w swoim majątku wiele nieużywanych rzeczy. W ten sposób możemy zamienić niechciane i zapomniane akcesoria czy gadżety, aby kupić ważną dla nas rzecz.

Wybierz odpowiednią formę kredytu

Gdy podjęliśmy już decyzję o tym, że kredyt jest niezbędny aby zrealizować dany cel, powinniśmy zastanowić się nad odpowiednią formą. Na rynku istnieje wiele form kredytów takich jak kredyty ratalne i na sprzęt agd/rtv, kredyty hipoteczne i samochodowe czy elastyczne kredyty w formie kart kredytowych i limitów w koncie. W pierwszej kolejności warto wybierać najtańsze i najbardziej elastyczne kredyty na rynku tak jak karty kredytowe i limity w kontaktach. Są one oprocentowane na ok. 10% rrso. Jest to bardzo niskie oprocentowanie, dużo niższe niż przy kredytach innego rodzaju. Jeśli planujemy kredyt w małej lub średniej sumie, będzie to bardzo dobre rozwiązanie, gdyż będziemy mogli spłacać go elastycznie w sposób dostosowany do nas, a także będziemy korzystali z atrakcyjnego oprocentowania. Jeśli zamierzamy realizować nieco większe cele warto wybierać kredyty dedykowane na zakup sprzętu agd/rtv czy samochodu lub mieszkania. Dedykowane kredyty są dostosowane do danego typu rzeczy, jaką kupujemy, a dzięki temu są najlepiej dostosowane do klienta i danej sytuacji oraz charakterystyki przedmiotu. Dzięki temu będziemy mogli sfinansować dużo większe cele np. dzięki współwłasności banku kredytowanej rzeczy, co jest niemożliwe przy innych formach kredytu. Kredyty ratalne i gotówkowe warto brać w sytuacjach kiedy chcemy zrealizować niestandardowe cele lub projekty i jedynie gotówka będzie umożliwiała zakup danej rzeczy czy realizację projektu.

Wybierz odpowiednią instytucję finansową

Po wybraniu odpowiednich form kredytu warto również wybrać świadomie najkorzystniejszy bank lub prywatną instytucję pożyczkową na rynku. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać np. z atrakcyjnych warunków kredytu, a także otrzymać go w ogóle i współpracować z renomowaną, uczciwą instytucją. Banki warto wybierać przede wszystkim pod kątem liberalnego podejścia do kredytów. Na rynku każdy bank podchodzi do ich udzielania nieco inaczej, a informacje o tym możemy uzyskać z for internetowych lub od społeczności w internecie. W niektórych bankach uzyskanie kredytu będzie zatem dużo łatwiejsze niż w innych stawiającymi przed kredytobiorcami spore wymagania. Dzięki temu będziemy mogli otrzymać również wyższą sumę kredytu, co często będzie miało sporą wagę i będzie ułatwiało realizację celu. Wybierając konkretny bank lub instytucję finansową, warto również sprawdzić opinie o jej funkcjonowaniu. Przede wszystkim warto wybierać banki, co do których nie ma żadnych zastrzeżeń i instytucje finansowe, które działają jedynie legalnie oraz transparentnie. Opinię możemy sprawdzać w internecie, w mediach społecznościowych, na Google Maps czy wśród znajomych. Współpraca jedynie z renomowanymi instytucjami finansowymi zapobiegnie wielu nieprzewidzianym i negatywnym wydarzeniom, a także będzie dużo bardziej komfortowa. Jeśli mamy taką możliwość w pierwszej kolejności warto wybierać banki, które są dużo wiarygodniejszymi instytucjami finansowymi niż prywatne firmy pożyczkowe. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pewna część prywatnych pożyczkodawców również oferuje wysokie standardy i warto poświęcić nieco czasu, aby dowiedzieć się, jakie są to firmy i skorzystać właśnie z ich usług.

Zostaw komentarz