Ubezpieczenie na wakacjach – czy EKUZ wystarczy?

Urlop zagranicą staje się bardzo popularny wśród wczasowiczów. Najczęściej wybieramy kraje basenu Morza Śródziemnego, bezpieczne kurorty. Decydując się na samodzielną organizację takiego wyjazdu, możemy miło spędzić czas o wiele taniej niż przy zorganizowanych przez biura podróży turnusach. Niemniej często zapominamy o odpowiednim zabezpieczeniu siebie, bagażu przed nieplanowanymi zdarzeniami, które mogą spowodować straty nie tylko finansowe.

Biura podróży dbają o to, by odpowiednio ubezpieczyć swoich klientów. Dla planujących wyjazd na własną rękę zakup ubezpieczenia, czy chociażby wyrobienie karty EKUZ w NFZ to często zbyt wiele. A jednak to bardzo ważne – jeśli nie chcemy kupować pakietu ubezpieczenia turystycznego warto zadbać o podstawowy zakres opieki dzięki karcie EKUZ. Niestety nie daje nam ona gwarancji, że koszty leczenia czy transportu chorego będą darmowe, nawet w nagłych wypadkach. Wszystko zależy od kraju, do jakiego się wybieramy i przepisów tam obowiązujących. Należy podkreślić, że teoretycznie karta ta zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz EFTA.

W krajach tych dostęp do służby zdrowia bywa ograniczony – pacjenci mają obowiązek pokrywania części kosztów za wykonane zabiegi czy transport medyczny. Często umowy z polskim NFZ mają podpisane nieliczne placówki, zatem dojazd do docelowej, w której taką opiekę możemy mieć refundowaną może być trudny. Karta EKUZ pozwala potrzebującemu korzystać z usług medycznych na tej samej zasadzie, co obywatelowi danego kraju, stąd często konieczna jest dopłata do świadczeń z własnej kieszeni. Problematyczny może być również transport chorego do Polski – karta nie pokrywa kosztów takiego transportu, a ceny sięgają za tego typu usługi nawet kilku tysięcy euro.

Jakie jest rozwiązanie? Zakup pakietu ubezpieczeń turystycznych dopasowanego do kraju, standardów tam panujących i przepisów prawa a także charakteru naszego wyjazdu. Podstawowym jest ubezpieczenie NNW – bez niego nie warto podejmować ryzyka. Oczywiście towarzystwa ubezpieczeniowe posiadają w ofercie i inne ubezpieczenia, które mogą zapewnić nam spokojny wypoczynek bez obaw i na wypadek nagłego zachorowania. Pozwoli to nam uniknąć sytuacji, gdy pomoc kosztuje więcej niż wyjazd na wymarzony urlop.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:

Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz