Skąd wziąć pieniądze na założenie działalności gospodarczej?

Prowadzenie własnej firmy daje nam wiele korzyści. Jest to między innymi satysfakcja z pracy na własny rachunek. Dużym plusem prowadzenia własnej działalności jest fakt, że to my podejmujemy kluczowe decyzje. Dla wielu ważne jest także samodzielne ustalanie godzin pracy. To od nas zależy w jakich godzinach będziemy pracować. Dzięki temu możemy wybrać porę dnia, w której jesteśmy najbardziej produktywni. Właściciel firmy ma także możliwość pracy zdalnej, co jest przydatne kiedy mamy małe dzieci w domu. Prowadzenie firmy może nam przynieść większe zarobki niż praca na etacie. Dlatego tak wiele osób próbuje swoich sił w prowadzeniu biznesu.

Skąd wziąć pieniądze na założenie działalności gospodarczej?

Dobry biznesplan to za mało, żeby otworzyć własną firmę. Niezbędne są pieniądze, których wielu z nas nie ma. To właśnie brak pieniędzy powstrzymuje wielu z nas przed założeniem własnej firmy. W końcu jako przedsiębiorcy będziemy musieli odprowadzać składki, i musimy za coś żyć. Pierwszym sposobem na uzyskanie niezbędnych pieniędzy jest znalezienie inwestora. Rodzina bądź przyjaciele mogą mieć oszczędności, które zainwestują w naszą firmę, jeśli przedstawimy im dobry biznesplan. Oczywiście w zamian za pomoc finansową będziemy musieli przekazać część udziałów inwestorowi. Inwestor w rodzinie to dobry pomysł, gdyż bliskie nam osoby mogą nas wspierać w prowadzeniu biznesu. W szukaniu inwestora pomocny będzie internet. Jest wiele portali, które łączą inwestorów z przedsiębiorcami. Za ich pośrednictwem możemy przedstawić swoją ofertę wielu potencjalnym inwestorom.

Jeśli planujemy założenie małej firmy, to warto skorzystać z dotacji. Mamy dostępne dwa rodzaje dotacji. Pierwsza z nich to dotacja na założenie działalności gospodarczej, którą uzyskamy w urzędzie pracy. Jest ona przyznawana zarejestrowanym bezrobotnym. Kwota, która możemy dostać zależy od miejscowości. Maksymalnie dostaniemy około 30 tysięcy złotych. Dotacja z unii europejskiej to 40 tysięcy złotych. W obu przypadkach niezbędny jest szczegółowy biznesplan. Dotacje te są bezzwrotne, jeśli będziemy prowadzić firmę przez minimum 12 miesięcy. W przeciwnym wypadku będziemy musieli zwrócić całą kwotę z dotacji wraz z odsetkami. Otrzymane pieniądze możemy wydać na niezbędne do rozpoczęcia działalności rzeczy. Jednak nie możemy ich użyć, żeby zapłacić pracownikom bądź opłacić składki. Rzeczy, na które planujemy wydać pieniądze muszą się znaleźć w umowie między nami a urzędem pracy. Musimy także pamiętać o dokumentowaniu wszystkich wydatków.

Mikropożyczka to dobry sposób na sfinansowanie firmy. Kwota, którą możemy dostać to 100 tysięcy złotych. Mikropożyczka na założenie działalności gospodarczej jest finansowana ze środków unii europejskiej. Sto tysięcy złotych powinno wystarczyć na założenie firmy. Na spłatę pożyczki mamy 7 lat. Możemy także przez jeden rok nie płacić rat. Dzięki temu zaoszczędzone pieniądze możemy inwestować w rozwój firmy. Dodatkowo możemy uzyskać kolejne 20 tysięcy złotych na utworzenie miejsca pracy. Jest to przydatne, jeśli planujemy zatrudniać pracowników.

Aniołowie biznesu to osoby, które osiągnęły sukces i teraz inwestują swoje pieniądze w dobre pomysły na biznes. W zamian za otrzymane pieniądze będziemy musieli przekazać część udziałów w firmie. Anioł biznesu ma wiele kontaktów, które mogą nam pomóc w rozwoju firmy. Doświadczony przedsiębiorca podzieli się także z nami swoją wiedzą. W końcu od tego zależeć będzie nasz wspólny sukces. Z czasem będziemy mieli możliwość odkupienia udziałów anioła biznesu. Dzięki temu staniemy się jedynymi właścicielami firmy. Innym sposobem na pozyskanie pieniędzy są fundusze venture capital. Podmiot ten inwestuje jednak tylko w istniejące firmy, które mają potencjał do rozwoju. Kwoty jakie możemy uzyskać zależą między innymi od pomysłu na biznes bądź od potencjału naszej firmy.

Zostaw komentarz