Punkty karne sprawdzisz w profilu zaufanym – jak?

Profil zaufany to bezpłatna metoda potwierdzenia tożsamości każdego, kto zdecyduje się założyć specjalne konto w systemie. Dzięki profilowi można załatwić większość spraw urzędowych bez wychodzenia z domu. Jest on odpowiednikiem kwalifikowanego podpisu elektronicznego, którego „wyrobienie” zajmuje zwykle wiele więcej czasu. Profil zaufany można założyć online, wymagana jest weryfikacja danych w wybranych urzędach (ZUS, US, konsulatach, placówkach banku) lub poprzez bankowość elektroniczną wielu banków, w których Polacy posiadają konta osobiste (PKO BP, Pekao SA, ING czy Millenium).

Od 24. kwietnia 2017 roku przez Profil Zaufany możliwe jest sprawdzenie ilości punktów karnych za popełnione wykroczenia drogowe. Posiadacze profilu muszą załogować się na konto na stronie obywatel.gov.pl, w sekcji „Kierowcy i pojazdy” wybrać „Sprawdź punkty karne”. Automatycznie zostaniemy zalogowani do profilu ze strony internetowej banku. Bardzo szybko pokazane zostaną dane dotyczące naszych punktów. Zaprezentowane dane mają charakter jedynie informacyjny i nie mogą być traktowane jako dokument. Umożliwiają jednak weryfikację i ewentualne dalsze działania związane np. z wyjaśnieniem ilości punktów. W tym celu konieczna będzie wizyta na najbliższym posterunku Policji. Tam też możliwe będzie złożenie wniosku o wydanie stosowanego zaświadczenia (za opłatą), stanowiącego dowód w sprawie i podstawę dalszych działań. Jeśli nie posiadamy punktów karnych lub utraciliśmy prawo jazdy za przekroczenie dozwolonej ilości punktów karnych nie znajdziemy żadnych informacji w katalogu spraw w sekcji jw.

Dzięki profilowi możliwe jest nie tylko sprawdzenie liczby karnych punktów. Dzięki takiemu ułatwieniu możliwe jest załatwianie administracyjnych spraw na odległość. Można chociażby złożyć czy sprawdzić dokumenty podatkowe, dokumenty w ZUS, zgłosić utratę dowodu osobistego w serwisie ePUAP, przesłać wniosek do NFZ o wydanie karty EKUZ, zarejestrować działalność gospodarczą i dokonać zmian w trakcie jej prowadzenia, zawiadomić poprzez ePUAP o sprzedaży samochodu, odpisy aktów z USC, zgłosić się do urzędu pracy czy uzyskać zaświadczenie o niekaralności z KRK.

Innowacyjne rozwiązania mają na celu ułatwienie wszelkich formalności i ograniczenie papierowych formularzy, których w dobie biurokracji jesteśmy zmuszeni składać dość sporo w każdej sferze naszego życia. Takie rozwiązania niewątpliwie się przydają i pozwalają oszczędzić czas. Miejmy nadzieje, że już niebawem wszystko będzie można załatwić z domu, w dowolnym czasie, bez konieczności wystawania w kolejkach i ze stosami papierów.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:

Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz