Czy można odzyskać sumę ubezpieczenia kredytu przy jego wcześniejszej spłacie?

Banki ubezpieczają dodatkowo kredyty na wypadek niewypłacalności kredytobiorcy przy zobowiązaniu kredytowym, którego spłata jest rozłożona na długi okres czasu. Zdarza się, ze takie zobowiązanie jesteśmy w stanie spłacić wcześniej niż zakładaliśmy i wówczas ubezpieczenie takie wydaje się być bezzasadne i wielu z nas chciałoby procent tych pieniędzy odzyskać, tak jak odzyskuje cześć odsetek za długoterminową spłatę, która de facto nie miała miejsca.

Jak najbardziej mamy na to szanse, mało tego bank ma obowiązek zwrócić nam te pieniądze tylko, że niewielu z nas o tym wie i nie upomina się o to, co banki skrzętnie wykorzystują. Jeżeli natomiast zażądamy zwrotu tych pieniędzy, to powinny zostać one nam wypłacone, tak samo jak zostałyby nam zwrócone w normalnym trybie spłaty po zakończaniu umowy kredytowej, jeżeli spłata zobowiązania przebiegała bez opóźnień i komplikacji. Każdy bank, powinien dysponować specjalnym wzorem formularza, który jest prośbą o zwrot należności z tytułu ubezpieczenia kredytu. We wniosku tym wykazuje się okres spłaty oraz przebieg historii danego kredytu i wnioski takie z automatu powinny zostać rozpatrzone pozytywnie.

Jeżeli tak się nie stanie, a nie mieliśmy żadnych opóźnień w spłacie rat kredytu, który i tak spłaciliśmy wcześniej w całości, to mamy do czynienia z nieuczciwym bankiem i sprawę tą powinniśmy natychmiast zgłosić do odpowiednich organów zajmujących się ochroną praw konsumentów. Możemy oczywiście spotkać się z problemami, gdyż banki z reguły nie lubią być nam dłużne, gdyż zazwyczaj sytuacja ma być odwrotna, ale tak czy inaczej pieniądze te powinniśmy odzyskać, gdyż najzwyczajniej w świecie nam się należą i warto o nie walczyć.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:

Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz