Kredyty klęskowe dla rolników

Zawód rolnika jest bardzo trudny, a przede wszystkim niepewny. W przeciwieństwie do innych zawodów, tutaj kluczową rolę odgrywają pory roku oraz pogoda. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, nawet wtedy, gdy na co dzień mieszkamy w mieście i te problemy nas nie dotykają. Wystarczy kilkanaście dni deszczu, mocna wichura lub susza, a uprawy nie nadają się do zebrania. Powoduje to bardzo poważne konsekwencje, bo jeżeli nie ma plonów, to nie ma również zarobku.

Na szczęście banki oferują pomoc finansową nawet w tych bardzo trudnych sytuacjach. Mowa tutaj o tak zwanym kredycie klęskowym dla rolników. Jak sama nazwa wskazuje, przyznaje się go wówczas, gdy mieliśmy do czynienia z jakąś klęską żywiołową i nie jesteśmy w stanie poradzić sobie w takiej sytuacji samodzielnie.

Oprocentowanie takiej pożyczki jest różnorodne. Z najlepszą sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy ubezpieczyliśmy swoją ziemię. Wystarczy, że dotyczy to tylko pięćdziesięciu procent, a już przyjdzie nam zapłacić o wiele mniej. Oczywiście, kredyt ten może zaciągnąć każdy rolnik, nawet ten, który wcześniej nie pomyślał o swoistym zabezpieczeniu. Oczywiście, koszty będę wówczas wyższe, szacuje się, że przeciętne oprocentowanie wynosi około czterech procent w skali roku.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną rzecz. Otrzymanie kredytu klęskowe dla rolników bywa odroczone w czasie. Owszem, możemy się zacząć starać o niego zaraz po katastrofalnym wydarzeniu, na realne otrzymanie pieniędzy przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Wymagania banku jasno określają bowiem, że wszelkie zniszczenia ma oszacować specjalista, wówczas podaje on orientacyjną kwotę kredytu. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:

Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz