Konta bankowe Premium – sprawdź czym są konta dla osób zamożnych i czy możesz je założyć?

Konta bankowe premium to zdecydowanie jeden z najbardziej ogarniętych tajemnicą elementów bankowych o którym krąży wiele plotek i niedomówień. Przeważnie słysząc o kontach bankowych premium, wiemy jedynie, iż są przeznaczone dla osób majętnych lub nie wiemy o nich nic. W tym tekście przedstawiamy dokładnie wszystkie najważniejsze informacje o kontach bankowych premium i podpowiadamy czy jako osoby bez dużego majątku możemy korzystać z tego typu kont.

Czym są konta bankowe premium?

Konta bankowe premium to konta oferowane przez banki dla osób majętnych, które posiadają ponadprzeciętne i bardzo wysokie depozyty. Przeważnie każdy bank na rynku posiada bankowość premium, choć może ona nazywać się nieco inaczej w każdej instytucji. Konta premium sam zatem przeznaczone dla osób, które posiadają bardzo wysokie depozyty lub miesięcznie otrzymują wysokie wpływy na konto i zarządzają dużymi sumami pieniędzmi.

Ogólnie konta premium są standardowymi rachunkami bankowymi, z których możemy korzystać tak jak z normalnych kont. Posiadają one jednak najczęściej wszystkie usługi, jakie świadczy dany bank za darmo oraz dodatkowe udogodnienia. Ich celem jest ułatwienie zarządzania dużymi sumami pieniędzy osobom, które posiadają takie depozyty i oferowanie maksymalnej funkcjonalności konta. Konta premium w bankach przede wszystkim skupiają się na tym, aby oferować wszystkie możliwe usługi bankowe w jak najwyższej jakości. Jest to jedyny oraz główny czynnik takich kon. Rachunki bankowe premium są przeważnie darmowe dla osób posiadających depozyty powyżej pewnej sumy. Najczęściej jest to kwota ok. kilkuset tysięcy złotych. Część banków może oferować konto premium odpłatnie dla wszystkich osób, które zdecydują się płacić ok. kilkudziesięcio złotową opłatę miesięcznie.

Jak w praktyce działają konta premium?

Praktyczne działanie kont premium poza funkcjonowaniem samego rachunku bankowego, z którego normalnie możemy wykonywać przelewy, obsługiwać środki internetowo czy korzystać z aplikacji znacznie różni się od działania konta standardowego.

Pierwszą różnicą jest otrzymanie indywidualnego doradcy klienta, który będzie naszym indywidualnym doradcą i który będzie zarządzał naszymi środkami. Jest to bardzo korzystne i komfortowe, gdyż doradca taki doskonale zna nasze cele, potrzeby oraz nasze finanse i będzie mógł zajmować się nimi szybciej oraz sprawniej, a także efektywniej niż inni doradcy w banku zarządzającymi podstawowymi kontami anonimowych klientów. Sama obsługa w banku również różni się od tej standardowej. Najczęściej każda placówka posiada osobne pomieszczenia, które są dyskretne i pozwalają załatwiać poważne lub skomplikowane sprawy związane z dużymi środkami. Posiadając konto premium, jesteśmy również najczęściej obsługiwani priorytetowo, czyli bez kolejki, co w wielu przypadkach jest bardzo komfortowe.

Konto premium posiada również wszystkie możliwe funkcjonalności danego banku w najwyższej formie. Często będzie oznaczało to, że będziemy do dyspozycji mieli darmowe nielimitowane przelewy ekspresowe, darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie czy możliwość założenia darmowej karty debetowej / kredytowej. Te ostatnie przyznawane są również w specjalnej formie. Najczęściej posiadają bardzo wysokie limity, a także dodatkowe ubezpieczenia, cashback czy możliwość darmowego przewalutowania transakcji.

Bankowe konto premium to również indywidualna możliwość ustalania oprocentowania lokat i kredytów. Jest to bardzo atrakcyjna wizja, gdyż posiadając konto premium będziemy takie produkty bankowe otrzymywali na preferencyjnych warunkach. Dla banku z racji wysokości lokat lub kredytów korzystniej jest zaoferować atrakcyjniejsze oprocentowanie i pozyskać klienta z dużym depozytem. Każdy bank będzie oferował konta premium na nieco innych zasadach i nie ma jednej stałej reguły czy zasady na jakiej funkcją takie konta. Warto zatem przed założeniem konta premium porównać oferty różnych banków oraz porozmawiać o nich z doradcami bankowymi.

Dla kogo są przeznaczone i jakie wymogi trzeba spełnić

Konta bankowe premium przeznaczone są dla osób majętnych posiadających ponadprzeciętne depozyty lub dochody. Są one również przeznaczone dla osób potrzebujących maksymalnej funkcjonalności konta z różnych przyczyn. Aby móc je otworzyć, najczęściej będziemy musieli spełnić jeden z dwóch warunków. Jest to konieczność posiadania depozytu na minimalnym poziomie ok. kilkuset tysięcy złotych lub zapewnienie miesięcznych wpływów powyżej znacznej sumy np. 10 000 zł. miesięcznie. Każdy bank może oferować nieco inne sumy lub wymagać spełnienia np. obu tych warunków.

Niektóre banki będą oferowały również założenie konta premium odpłatnie w cenie od ok. 50 zł do 200 zł miesięcznie bez konieczności spełniania wyżej wymienionych warunków.

Kiedy warto je założyć?

Konto premium przede wszystkim warto założyć w sytuacji kiedy należy się nam za darmo. Jeśli i tak dysponujemy sporym depozytem lub regularnie otrzymujemy wysokie wpływy na konto, zdecydowanie warto założyć taki rachunek. Nie będzie ono kosztował nas nic, a otrzymamy dużo bardziej komfortową obsługę w banku, a także będziemy mogli korzystać z wielu innych udogodnień. Nawet jeśli ich nie potrzebujemy, warto zrobić to jedynie dla dyskretnej obsługi i indywidualnego doradcy bankowego. Dzięki temu zwiększymy poziom bezpieczeństwa naszych pieniędzy oraz wizyty w banku, a postronne osoby z pewnością nie dowiedzą się jakim saldem dysponujemy na koncie oraz jakie sprawy bankowe załatwiamy.

Jeśli nie spełniamy warunków, aby otworzyć konto premium za darmo, a istnieje taka możliwość i możemy zapłacić za jego prowadzenie, warto rozważyć taki krok w kilku przypadkach. Dobrym pomysłem będzie założenie konta premium jeśli w podstawowym koncie korzystamy z wielu płatnych usług i miesięczne opłaty za konto podstawowe są zbliżone do tych za konto premium. W takiej sytuacji warto czasem dopłacić nawet drobną sumę i uzyskać znacznie szerszy zakres funkcjonalności konta bez dodatkowych opłat. Z konta premium warto również korzystać jeśli kilkudziesięcio złotowa opłata miesięczna za konto nie jest dla nas uciążliwa, a lubimy komfort i wygodę.

Zostaw komentarz