Płacić kartą czy gotówką? Plusy i minusy różnymi formami płatności

Kartą czy gotówką? To jedno z najczęściej padających pytań w trakcie zakupów niezależnie od tego czy robimy je w galeriach handlowych, sklepach czy restauracjach. Pytanie takie na pozór proste i błahe niesie ze sobą jednak szerszy kontekst. Płacenie zarówno pieniędzmi fizycznym jak i kartą płatniczą ma swoje plusy i minusy. W tym tekście przedstawiamy wady i zalety obu sposobów płatności i podpowiadamy w jakich sytuacjach warto wybierać konkretne rozwiązanie.

Zalety płatności gotówką

Pierwszą zaletą od której warto rozpocząć wymienianie plusów płatności gotówką, jest jej całkowita akceptacja. Pieniędzmi zapłacimy we wszystkich możliwych miejscach, w których możemy dokonywać jakiejkolwiek transakcji. Nie musimy zatem obawiać się, że jej nie dokonamy, gdyż sprzedawca nie będzie przyjmował gotówki. To ważna zaleta szczególnie w sytuacjach stresowych lub kryzysowych, gdyż będziemy mogli uregulować pilną płatność lub kupić ważny produkt.

Kolejną zaletą płatności gotówką jest jej anonimowość. Wszystkich transakcji dokonujemy pieniędzmi, które nie są żaden sposób rejestrowane i są w pełni anonimowe. Jest to szczególnie ważne jeśli mamy wysoko rozwinięte poczucie niezależności i nie chcemy, aby ktokolwiek przechowywał jakiekolwiek informacje na temat naszych płatności. Chęć anonimowość nie musi wcale być spowodowana dokonywaniem nielegalnych transakcji. Płacąc zatem gotówką żaden bank ani instytucja finansowa nie będzie posiadała informacji na ten temat. Są to wrażliwe dane na temat każdego człowieka, które coraz częściej i intensywniej są zbierane przy płatnościach elektronicznych. Płatności gotówkowe będą również bardzo komfortowe jeśli nie chcemy, aby płatność taka pozostawiła śladu, gdyż dokonujemy dyskretnych płatności.

Płatność gotówką jest bardzo łatwa. Nie wymaga ona umiejętności obsługi kart płatniczych, pilnowania terminów czy znajomości zasad finansowych. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych lub nieznających się na bankowości. Płatności dokonywane w ten sposób będą komfortowe i nie będą powodowały sytuacji stresowych.

Zalety płatności kartami płatniczymi

Pierwszym plusem płatności kartą płatniczą jest komfort. Dokonuje się ich bardzo szybko – dużo szybciej niż płatności gotówkowych. Nie musimy również posiadać ze sobą pliku pieniędzy ani monet, które często przeszkadzają nam w portfelu i są niezwykle niewygodne. Posiadając zatem małą plastikową kartę lub nawet kilka w portfelu, będzie to dużo bardziej komfortowe, aniżeli przenoszenie pieniędzy fizycznych.

Kolejnym i nieoczywistym plusem, na który warto zwrócić uwagę szczególnie w dobie pandemii koronawirusa jest bezpieczeństwo zdrowotne. Płacąc kartą płatniczą, nigdy nie przekazujemy jej drugiej osobie, a transakcji dokonujemy przykładając jedynie kartę do terminala lub umieszczając ją w nim. Naszej karty nie dotykają zatem obce osoby i nie przenoszą bakterii oraz zarazków. Kartę możemy również łatwo zdezynfekować oraz robić to regularnie po każdym powrocie do domu. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, obniżonej odporności oraz dla wszystkich osób w okresie grypy i przeziębień.

Bezpieczeństwo to jedna z największych zalet płatności bezgotówkowych kartami płatniczymi. Płacąc w ten sposób, nie przenosiny przy sobie dużych sum pieniędzy. Na karcie możemy przetrzymywać jednak znaczne środki a zabezpieczenie ich pinem oraz limitami transakcji dziennych czy miesięcznych powoduje, że nawet po jej kradzieży nie stracimy wszystkich naszych środków. Jest to bardzo ważne, gdyż w przeciwieństwie do zagubienia lub kradzieży pieniędzy fizycznych istnieje bardzo duża szansa, że nie stracimy nawet małej sumy z karty płatniczej.

Sporym plusem płacenia kartami płatniczymi jest budowanie historii finansowej. W tym kontekście płatność gotówką, która jest anonimowa – jest wadą. Jedynie płatności kartami płatniczymi umożliwiają pozostawiania śladów w systemach bankowych, które następnie możemy wykorzystać na kilka sposobów. Bank posiadając historię naszych wpływów oraz wydatków znacznie chętniej udzieli nam kredytu lub limitu w koncie. Korzystając z karty kredytowej i regularnie ją spłacając, możemy również budować pozytywną historię kredytową. Będzie to szczególnie przydatne jeśli często korzystamy z kredytów lub planujemy wzięcie kredytu czy pożyczki w przyszłości. W ten sposób dokonując zwykłych codziennych płatności nie musimy wykonywać żadnych dodatkowych czynności, aby zbudować naszą wiarygodność kredytową.

Jaki sposób płatności wybrać?

Niestety nie ma jednej złotej odpowiedzi na to pytanie. Każdy sposób płatności posiada swoje wady i zalety, które warto jednak dobrze przemyśleć. Każda osoba powinna jednak podejmować decyzję o wyborze sposobu płatności w zależności od tego, jakie ma preferencje, kim jest, a także jakich płatności i jak często dokonuje.

Płatności kartami płatniczymi zdecydowanie warto wybierać jeśli dokonujemy ich w stałych i znanych miejscach, gdzie jesteśmy pewni, że zostaniemy obsłużeni z naszą kartą płatniczą. Warto również korzystać z niej przy przenoszeniu dużych sum pieniędzy, a także przy podróżach zagranicznych gdzie płatność walutowa mogłaby być pewnym utrudnieniem. Karty płatnicze będą również dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących komfort oraz dbających o higienę i bezpieczeństwo zdrowotne w szczególny sposób. Płatności gotówką warto wybierać gdy chcemy mieć stuprocentową pewność zaakceptowania transakcji oraz nie wiemy, w jakich miejscach będziemy płacili. Wybór na tę formę płatności powinien również paść, jeśli chcemy zadbać o pełną naszą anonimowość, a także do końca nie jesteśmy fanami nowych technologii czy tematyki finansowej i gdy obsługa kart płatniczych może być dla nas problematyczna czy powodować stres.

Bardzo dobrą wskazówką, która jest uniwersalnym wyjściem i złotym środkiem jest posiadanie przy sobie zarówno karty płatniczej jak i gotówki. W tej formie warto posiadać kartę płatniczą, którą będziemy regulowali wszystkie zobowiązania w pierwszej kolejności jeśli będzie to możliwe. W portfelu powinniśmy jednak posiadać kilka banknotów o różnych nominałach, które będą nieużywane i będą zabezpieczeniem na wypadek Jeśli transakcja kartą się nie powiedzie. Takie rozwiązanie jest niezwykle komfortowe, bo pozwala korzystać zarówno z zalet płatności kartami płatniczymi jak i gotówką, ale nie skazuje nas na płatność jedynie konkretnym sposobem.

Zostaw komentarz