Jaki jest maksymalny koszt kredytu?

Prawo w żaden sposób nie określa maksymalnego kosztu kredytu, co oznacza, ze banki mogą narzucać na nas dowolne marże. Jedyny koszt kredytów, regulowany prawnie w sposób ograniczenia wysokości to odsetki, które nie mogą być wyższe niż czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku polskiego. Ale odsetki nie są jedynym kosztem kredytu, ponoszonym przez kredytobiorcę, na który składa się jeszcze wiele innych czynników i opłat w związku, z czym nie można określić maksymalnego dozwolonego kosztu kredytu w całości jego znaczenia.

Sytuacja ta jest stosunkowo nową, gdyż do roku 2011 obowiązywała jeszcze stara ustawa, która regulowała wysokość niemal wszystkich kosztów kredytów ponoszonych przez kredytobiorcę. Obecnie, nowa ustawa mówi tylko o tym, że wszystkie koszty kredytu, ponoszone przez kredytobiorcę powinny być jawne i jasno wskazane w umowie, ale nie reguluje ona ich wysokości. Banki mają, więc dowolność w narzucaniu na nas kosztów kredytów, ale mają też obowiązek rzetelnego informowania nas o nich, aby ułatwić nam rozpatrywanie wielu ofert kredytowych z różnych banków.

W związku z tą zmianą, odpowiedzialność za to, jakie koszty kredytu będziemy ponosić spada niejako na nas, jako na kredytobiorców, gdyż według założeń ustawy sami decydujemy o tym, jaką ofertę wybieramy i ile będzie w konsekwencji kosztował nasz kredyt. Jest to sytuacja związana z wolnym rynkiem bankowym oraz wolną konkurencją. Chodzi o to, aby wszystkie banki miały równe szanse na funkcjonowanie na rynku Polskim, uzależnione od swojej własnej polityki a co za tym idzie o to, aby zmuszone były do obniżania kosztów kredytów poprzez szeroką konkurencję w walce o klienta. Paradoksalnie, więc przepisy te działają na naszą korzyść.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:

Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz