Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?

Każdy z nas, spośród tych, którzy zaczynają swoją przygodę z oszczędzaniem zastanawia się, czy lepszym rozwiązaniem jest odkładanie pieniędzy na lokacie czy na koncie oszczędnościowym. Warto poznać podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma rodzajami produktów bankowych, aby wybrać najkorzystniejszą opcję.

Przede wszystkim, podstawowa różnica pomiędzy jednym a drugim polega na dostępności odłożonych środków. Lokaty, zazwyczaj są długo terminowe, co oznacza, że przed upływem określonego czasu nie jesteśmy w stanie wybrać odłożonych przez siebie środków. Założeniem lokaty jest to, aby pieniądze spokojnie na niej leżały i rosły, dzięki odpowiedniemu oprocentowaniu. Zdarzają się również lokaty krótkoterminowe, ale ich funkcjonowanie również oparte jest na braku możliwości wydobycia środków z konta (oczywiście, czysto hipotetycznie, ponieważ istnieją pewne drogi, którymi możemy „dostać się do swoich pieniędzy” przed upływem okresu lokaty).

Konto oszczędnościowe natomiast, ma to do siebie, że możemy sięgać po swoje oszczędności w każdym momencie, licząc się z ryzykiem, że „nie zdąży naliczyć nam się procent zarobkowy od odłożonej kwoty”. Niektóre banki narzucają ograniczenia na konta oszczędnościowe polegające na tym, że możemy sięgnąć po nasze pieniądze na przykład nie więcej niż raz w miesiącu, aby zrobić to bezpłatnie. Za każde następne wyciągnięcie pieniędzy, bank pobiera nam prowizję od sumy, którą zaciągnęliśmy.

Poza tym, warto wiedzieć, że lokaty są zazwyczaj nieco wyżej oprocentowane od kont oszczędnościowych, właśnie z tego względu, że klient ma ograniczone możliwości przedwczesnej wypłaty środków, podczas gdy bank, w sferze wirtualnej, dysponuje nimi bez ograniczeń. Dlatego na lokacie zarobimy na pewno więcej.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:

Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz