Czym jest kredyt odnawialny?

Nie ma jednolitej definicji takiego pojęcia, pomimo że jest ono dość powszechnie znane i szeroko używane. Mianem kredytu odnawialnego, określa się zazwyczaj produkty bankowe, z których klient banku może korzystać w ramach określonego limitu, jaki przyznał mu bank bez względu na cel do jakiego środki te zostaną wykorzystane. Najbardziej popularną formą takiego kredytu jest, coraz bardziej popularna karta kredytowa, która pozwala na dokonywanie bezgotówkowych transakcji płatniczych bez posiadania przez nas środków pieniężnych na koncie bankowym.

Dlaczego taki kredyt nazywany jest odnawialnym? Ponieważ jego dostępność odnawia się za każdym razem, gdy spłacimy zaciągnięte zobowiązanie i znów możemy z niego skorzystać. Kredyty odnawialne są zazwyczaj pożyczkami niewielkiej sumy pieniędzy, są niskooprocentowane, a zdarza się też coraz częściej, że w wypadku spłaty w określonym terminie, na przykład czternastodniowym lub trzydziestodniowym, nie są oprocentowane w ogóle.

Kredyty odnawialne o niskiej wartości często nie wymagają nawet zawarcia w formie umowy pisemnej lub jeśli już tak się zdarzy są to proste i krótkie umowy o nieskomplikowanych zapisach. Wystarczy na przykład podpis posiadacza karty kredytowej pod zgodą na pobieranie opłat w przypadku przekroczenia nieoprocentowanego terminu spłaty, który da bankowi możliwość samodzielnego pobrania środków na rzecz spłaty karty z bieżącego rachunku bankowego klienta.

Kredyty odnawialne, choć niezdefiniowane, stają się coraz bardziej znane i powszechne oraz chętnie wykorzystywane przez przeciętnego Polaka, który przy ich pomocy nie traci ciągłej płynności finansowej, gdyż wystarczają na sfinansowanie podstawowych potrzeb życiowych.

Poszukujesz eksperta finansowego? Sprawdź oddziały największych firm eksperckich:

Lendi oddziały
Expander oddziały
Notus Finanse oddziały

Zostaw komentarz